Często z podziwem i zazdrością patrzymy na uśmiech aktorów, prezenterów telewizyjnych czy ludzi biznesu. Mają piękne, równe zęby, a uśmiech naturalnie rozświetla ich twarz i sprawia, że mogą być pewni siebie. Nie mając tak pięknych zębów wiele osób wstydzi się śmiać z otwartymi ustami, uśmiechać się czy nawet wyraźnie mówić. Nie zdajemy sobie sprawy, że za uśmiechami podziwianych przez nas osób często stoi sztab profesjonalistów.
Dziś każdy może zapewnić sobie piękny uśmiech i pewność siebie. Utrata zębów przestała być nieodwracalna. Dzięki dynamicznemu rozwojowi stomatologii, wstawienie implantów jest proste i łatwo dostępne. Same implanty bardzo często mylone są ze sztucznymi zębami, ruchomymi protezami, które nie są zbyt komfortowe. Nic bardziej mylnego - implant to tytanowa śrubka i osadzona na niej porcelanowa korona. Taki „ząb” jest identyczny z naturalnym zarówno w wyglądzie jak i podczas użytkowania. Osoby z wszczepionymi implantami mogą jeść wszystko, na co mają ochotę bez obawy, że ząb się poruszy lub wypadnie. Nikt, patrząc na ich uśmiech nie domyśli się, że stracili naturalne zęby.
A co najważniejsze – implant przy odpowiedniej pielęgnacji może nam służyć całe życie!
Pacjenci często obawiają się, że przekroczyli pewną granicę wieku i implanty nie są już dla nich. To nieprawda, bo zabieg z powodzeniem można przeprowadzić w każdym wieku. Ograniczenie dotyczy osób bardzo młodych, które nie ukończyły 18 lat i proces wzrostu ich kości nie zakończył się. W takich przypadkach na podjęcie decyzji o implantacji wpływ mają wyniki odpowiednich badań.
Wszczepić implanty można każdemu, kto stracił naturalne uzębienie: na skutek próchnicy, paradontozy, innych chorób, urazów czy w wypadku. Implantami można zastąpić zarówno pojedyncze zęby, braki wielozębowe jak i całość uzębienia. To świetne rozwiązanie także dla osób, które do tej pory korzystały z protez ruchomych.
Utrata nawet jednego zęba pociąga za sobą wiele konsekwencji. Brak wielu zębów skutkuje zmianą wyrazu twarzy – w miejscu, gdzie znajdował się ząb zaczyna zanikać kość. Po jakimś czasie szczęka i żuchwa zapadają się do środka, usta stają się cienkie, a wokół ust pojawiają się liczne zmarszczki. Twarz przybiera charakterystyczny, starczy wygląd. Jednak to nie jedyny problem – brak nawet jednego zęba powoduje poważne medyczne kłopoty: sąsiednie zęby przesuwają się, pochylają do środka, a przeciwstawne zaczynają wystawać. Pozostałe zęby na skutek zbyt dużego obciążenia ścierają się i pękają. Konieczne staje się leczenie ortodontyczne.
Dzięki implantom można zahamować utratę kości. To daje im znaczną przewagę nad ruchowymi protezami, które nie mają żadnego wpływu na ten proces podczas gdy implanty stymulują kość do wzrostu. Kość zaczyna zanikać, ponieważ po utracie zęba nie spełnia dalej swojej funkcji. Wszczepienie implantu tą funkcję jej przywraca, bo dzięki niemu siła żucia znów oparta jest na kościach szczęki, a jej kształt i linia dziąseł pozostają bez zmian. Twarz zachowuje swój owal i młodzieńczy wygląd.
Implantologia rozwija się niezwykle dynamicznie i obecnie możemy korzystać z rozwiązań o których nawet nie śniliśmy 10 lat temu. Daje wiele możliwości leczenie i rekonstrukcji zębów w zależności od indywidualnych przypadków.
Czasami możliwy jest zabieg bez ingerencji chirurgicznej. Dzięki zdjęciom tomograficznym specjalista może wprowadzić implant do kości bez nacinania śluzówki dziąsła. Taką metodę leczenia nazywamy bezpłatową. Trzeba jednak pamiętać, że jest wykonalna nie u wszystkich pacjentów.
W niektórych sytuacjach stosuje się implantację natychmiastową – implant zostaje wszczepiony natychmiast po usunięciu zęba. Postępowanie takie jest wskazane kiedy np. trzeba usunąć zepsuty lub złamany ząb, nie da się go odbudować protetycznie a pozostałe zęby wymagają bezzwłocznego uzupełnienia ubytku. Jest to możliwe jednak tylko w przypadku kiedy tkanka kostna jest w odpowiednim stanie i ilości.